O KOŚCIELE I PARAFII

Zasięg Parafii – Bielawy Gołuskie, Bielawy Złotowskie, Bieżany, Cegielnia Ratowska, Dzieczewo, Glinki, Gołuszyn, Józefowo, Luszewo, Radzanów, Ratowo, Siciarz, Sławęcin, Stawiszyn Łaziska, Trzciniec, Wieluń, Wilewo, Wróblewo, Zgliczyn Pobodzy, Zgliczyn Witowy, Zieluminek.

Kościół św. Franciszka z Asyżu w Radzanowie – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu strzegowskiego diecezji płockiej.

Obecna świątynia została wzniesiona w stylu neobarokowym według projektu Stefana Szyllera w latach 1924-32. Kościół został zbudowany dzięki staraniom księży: Sławomira Zalewskiego i Józefa Jagodzińskiego. Budowla została konsekrowana w dniu 28 maja 1934 roku przez biskupa Leona Wetmańskiego. W latach 1958-1959 kościół otrzymał nową polichromię. Od 1980 świątynia jest gruntownie remontowana. W ramach tych prac zostały wymienione: dach, zewnętrzne tynki, sklepienie i instalacja elektryczna. Wnętrze zostało ponownie wymalowane, zostały odnowione ołtarze a także wzbogacono budowlę o nowe meble i nowe organy.

W ołtarzu głównym jest umieszczony obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVII wieku, namalowany przesz szkołę flamandzką, pochodzący ze zrujnowanego na początku XIX wieku kościoła świętych Filipa i Jakuba w Zgliczynie Kościelnym. Ambona w stylu rokokowo-klasycystycznym pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku[2]. Do zabytków ruchomych kościoła należą: barokowy drewniany krucyfiks z XVIII wieku, Monstrancja z blachy złoconej i srebrzonej, klasycystyczna z XVIII/XIX wieku, obraz św. Rocha z połowy XVIII wieku